Za pomyślność Pań!
Od stu dziesięciu lat w wielu państwach obchodzone jest Święto Kobiet. Ważną rolę odgrywa ono miedzy innymi w Brazylii, Chinach, Kamerunie, Mongolii, Portugalii, Rosji i Włoszech. Dzień poświęcony przedstawicielkom płci pięknej stanowi również istotne wydarzenie w naszym kraju. I choć złote czasy przeżywał on w czasach słusznie minionych to współcześnie ponownie odzyskuje swój blask. Sprzyjają temu różne imprezy organizowane w wielu polskich miejscowościach. Na ich liście znajdują się także te w powiecie mińskim.
Tegorocznym obchodom Święta Kobiet sprzyjał fakt, że wypadł on w drugi dzień weekendu. W związku z tym uwolnione od codziennych obowiązków panie chętnie korzystały z interesujących propozycji przygotowanych z myślą o nich przez pracowników kulturalnych placówek funkcjonujących w powiecie mińskim. Przykładowo, odwiedzając w niedzielę remizę Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku mogły one obejrzeć sceniczną próbę odpowiedzi na frapujące pytania „Co robiłaby kobieta gdyby musiała robić wszystko co jej każą?” oraz „Czego wymaga od niej moda, społeczeństwo, gazety, firmy kosmetyczne?”. W rolę osoby starającej się odpowiedzieć na te kwestie wcieliła się aktorka teatralna i filmowa Katarzyna Kołeczek. Brawurowo zagrany przez nią monodram pt. „Co modna pani wiedzieć powinna” przyniósł zaprezentowanie licznie zgromadzonej publiczności kobiety starającej się przyswoić sobie wszystkie dobre rady, powinności i obowiązki nakładane przez popkulturę rzeczywistość. – Ten monodramat to bardzo smacznie podana duża dawka dobrego humoru, który tak jak droga maseczka przykrywa zmarszczki powstałe w wyniku refleksji nad tym, co naprawdę ważne – napisała o sztuce Magda Wielgołaska z Feminoteki. Warto zauważyć, że reżyserką interesującego przedstawienia okazała się Agata Puszcz.
Ciekawą prezentację obejrzały również uczestniczki wydarzenia mającego miejsce na wschodnim krańcu powiatu mińskiego. Na deskach sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Mrozach wystawiono muzyczno – kabaretowy spektakl zatytułowany „Ordonka dziewczyna z Woli”. W jego scenariuszu nie zabrakło mniej lub bardziej znanych piosenek zawartych w repertuarze jednej z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego. Wobec tego przedstawiciele widowni mogli oklaskiwać wykonywane w zamierzchłych latach przez gwiazdę kabaretu Qui pro Quo szlagiery o miłości i żydowskie szmoncesy. Przedstawienie znakomicie uzupełniło ponadto przypomnienie wierszy składających się na tomik poezji Hanki Ordonówny pt. „Piosenki, których nigdy nie śpiewałam”, a także przywołanie treści znajdujących się w jej niepublikowanych wspomnieniach, listach i zapisach pamiętnikarskich. Przybliżenie niezwykłego i ważnego zarazem fragmentu z dziejów stolicy Polski stało się możliwe dzięki aktorskiemu kunsztowi posiadanemu przez Magdalenę Daszkiewicz, Katarzynę Gruszewską, Joannę Mazewską, Radosława Mazura i Dominika Wiedera. Wieczorne wydarzenie w GCK w Mrozach zaowocowało też przeprowadzeniem, wśród jego uczestników, losowania atrakcyjnych nagród.
Bogatsze o słodkie upominki powróciły do domów także osoby biorące udział w jednej z okazjonalnych imprez mających miejsce w Mińsku Mazowieckim. Posiadacze drobnych acz pamiątkowych smakołyków obejrzeli entuzjastycznie przyjęty koncert pt. „Dobrze, że jesteś”. W rolę jego wykonawców wcielili się muzycy tworzący MM Big Band. Wokalnie wsparli go Paulina „Brzózka” Brzozowska i Łukasz Lipski. Z roli bandleadera po raz kolejny znakomicie wywiązał się Arkadiusz Mizdalski. Na owację osób zgromadzonych w sali widowiskowej Miejskiej Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim zasłużyli ponadto członkowie, występującego gościnnie, By The Way String Quartet. Łyżeczkę dziegciu w tej szklance miodu stanowi natomiast podtrzymywanie w Mińsku Mazowieckim niechlubnego zwyczaju polegającego na przeprowadzaniu w tym samym czasie na terenie miasta dwóch lub większej liczby kulturalnych imprez. W Święto Kobiet w tę „tradycję” wpisał się interesujący koncert zorganizowany w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Przedsięwzięcie zatytułowane „Nie ma” stanowiło okazję do przypomnienia sobie lub poznania twórczości Agnieszki Osieckiej. W rolę przewodniczki po dokonaniach jednej z najważniejszych polskich autorek tekstów piosenek wcieliła się utalentowana Justyna Szafran. – Dużo się nauczyłam od tych wybitnych osobowości. Szczególnie od Jurka Satanowskiego. Wracam po latach do tych kompozycji. Czuję potrzebę ponownego zmierzenia się z wyjątkowymi utworami…. jurkowo- agnieszkowymi. Po wielu przejściach życiowych inaczej je widzę, słyszę… ten koncert to swego rodzaju powrót do przeszłości – napisała w zapowiedzi kulturalnej prezentacji piosenkarka. Należy dodać, że na pałacowej scenie towarzyszyli jej pianista Rafał Karasiewicz i kontrabasista Kuba Olejnik. Dwóm mińskomazowieckim propozycjom skierowanym przede wszystkim do pań „towarzyszył” też występ zespołu Vadhus. W czasie muzycznego spotkania przeprowadzonego w Klubie Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej zaprezentowali oni znane i lubiane ballady rockowe.
Realizacja interesujących propozycji przeznaczonych mniej lub bardziej wyjątkowo dla prawdziwych dam, dla prawdziwych kobiet nastąpiła również w Stanisławowie i Dobrem. W pierwszej z wymienionych miejscowości zostały zorganizowane ciekawe warsztaty. Złożyły się na nie m.in. porady wizażystki, rozmowa dotycząca kosmetyków wegańskich, pokaz biżuterii i możliwość przeprowadzenia konsultacji z doradcą detoksykacyjnym. Co więcej zainteresowane osoby mogły podziwiać fotograficzną wystawę pt. „Bo w każdej kobiecie jest piękno”. Artystyczne prace udostępnił do oglądania mińszczanin Krzysztof Piwowarek. Dużo radości i pozytywnej energii dostarczyły również dobrzańskie obchody Gminnego Święta Kobiet. W sali widowiskowej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej wystąpiły dzieci reprezentujące jedną z sekcji działających w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrem. Interesująco wypadł też muzyczny popis orkiestry OSP Dobre. Całość niebanalnej imprezy zwieńczył wspólny poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu na najsmaczniejszy owocowy biszkopt w Gminie Dobre.
Z dużym rozmachem urzeczywistniono także tegoroczne obchody Święta Kobiet w Garwolinie. W siedzibie garwolińskiego Centrum Sportu i Kultury odbyły się koncerty pt. „Damą być” i „Jak on śpiewa”. Bohaterami pierwszego z nich byli członkowie szkoły wokalno – aktorskiej Best Vocal Studio. Drugi zaprezentował popularny aktor Robert Moskwa. Co więcej w piątek, 6 marca, w sali konferencyjnej Domu Kultury wystąpili uczniowie ogniska muzycznego prowadzonego przez Juliana Czaporowskiego. W niedzielę, 8 marca, na Pływalni Miejskiej „Garwolanka” nie zabrakło też zrealizowania kolejnej edycji Ladies Night. Wydarzenie przeznaczone tylko dla kobiet przyniosło m.in. możliwość bezpłatnego skorzystania z basenu i siłowni, zajęcia jogi i aqua fitnessu. Na deser złożyły się natomiast zdrowe koktajle i przekąski przygotowane przez Zdrowe Garwo oraz słodka niespodzianka ufundowana przez Miasto Garwolin. Ważną część damskiego spotkania stanowiło ponadto losowanie upominków. Dodajmy, że rekreacyjna odsłona Święta Kobiet odbyła się także w powiecie mińskim. W prężnie działającym Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mrozach przygotowano, z myślą o paniach, zumba party. Poszczególne bloki zajęć poprowadziły Joanna Pomarańska, Marta Suwara i Żanka Zychowicz. Dodajmy, że wszystkim ze wspomnianych wydarzeń towarzyszyła radosna atmosfera. Pozwoliła ona ich uczestniczkom i uczestnikom zapomnieć o codziennych troskach i trudach.
Fot. GCK Mrozy
- Na odsiecz zabytkom - 5 listopada 2020
- Szóstka mińszczan - 29 października 2020
- Świt na szczycie - 29 października 2020