Lepszy niż narodowy
Nowoczesny, oświetlony, z piękną murawą i areną lekkoatletyczną – tak wygląda nowo otwarty stadion przy ul. Budowlanej w Mińsku Mazowieckim. Stadion ten, będący marzeniem wielu pokoleń mińszczan związanych ze sportem, 21 marca został oficjalnie oddany do użytku.
Pierwszy dzień wiosny to doskonała okazja na inauguracyjną imprezę sportową, nic więc dziwnego, że na nowo otwarty stadion przybyło wielu wyjątkowych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka, posłowie Czesław Mroczek i Daniel George Milewski, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, przedstawiciele samorządów, dyrektorzy jednostek organizacyjnych i klubów sportowych. Honorowe miejsce na trybunach zajęli przedstawiciele zarządu Polskiego Związku Rugby: Andrzej Kuć, który jest także prezesem MKS Mazovia, Andrzej Kopyt, Robert Małolepszy oraz prezes PZR Serge Bosca. Nie zabrakło także koordynatora programu Lekkoatletyka dla Każdego Karola Radke, przedstawiciela MZPN Mirosława Starczewskiego i prezesa OZPN Siedlce Krzysztofa Karasia. Szczególnie ciepło witani byli działacze MKS Mazovia Bartosz Mazanka, Artur Sikorski i Janusz Puchalski, którzy w ramach społecznej inicjatywy zabiegali u burmistrza o realizację tej inwestycji. Jak podkreślał Robert Smuga – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, dzięki ich uporowi i determinacji przebudowa stadionu została wpisana do budżetu miasta, a dziś mińszczanie mogą się cieszyć z nowoczesnego, wielofunkcyjnego obiektu. – Nasz stadion nie za wiele ma wspólnego z tym najsławniejszym stadionem narodowym, choć dla naszej społeczności jest równie ważny. Nigdy nie będzie tu basenu, bo mamy basen w innej lokalizacji. Nigdy nie będzie tu pewnie lodowiska, bo też mamy w innej lokalizacji. Nie mamy zamykanego dachu, bo nad Mińskiem słońce częściej świeci niż w innych rejonach naszego kraju. Murawy, mam nadzieję, nie trzeba będzie wymieniać po większej imprezie i wytrzyma przynajmniej 10 lat. Mamy za to bieżnię, a narodowy nie ma – mówił podczas otwarcia stadionu dyrektor MOSiR Robert Smuga. Wstęgę przecięli minister sportu i turystyki Witold Bańka, miński burmistrz Marcin Jakubowski, Marcin Bernat i Tomasz Bernat reprezentujący wykonawcę obiektu firmę Gardenia Sport oraz dyrektor MOSiR Robert Smuga, który będzie odpowiedzialny za zarządzanie stadionem. Uroczysty charakter tej części imprezy podkreślił występ Miejskiej Orkiestry Dętej, która na swoim koncie ma również występ na inauguracji stadionu narodowego. A imponujący, choć organizatorzy nie zdradzają, jak udało się to zorganizować, był przelot nad stadionem dwóch MiG-ów z pobliskiego lotniska.
Gdy już wygłoszono wszystkie przemówienia, wręczono piłki, przyszedł czas na sportową inaugurację, którą rozpoczął występ zespołu tanecznego Dwójeczki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. W mitingu sportowym rywalizowali gimnazjaliści z mińskich szkół. Tego dnia rozegrany został Trójbój Lekkoatletyczny o Puchar Burmistrza Miasta Mińsk Mazowiecki, który składał się z biegu na 100 m, skoku w dal oraz pchnięcia kulą. Drugą konkurencją była Sztafeta Olimpijska o Puchar Dyrektora MOSiR, czyli biegi na 800 m, 400, 200 i 100 m. W trójboju lekkoatletycznym w kategorii dziewcząt zwyciężyła Zuzanna Strzelec przed Wiktorią Marchaj i Michaliną Wocial. W kategorii chłopców najlepszy okazał się Mateusz Grudziński, który pokonał Jakuba Cacko i Jakuba Kresowicza. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Zespół Szkół Miejskich nr 2 przed Zespołem Szkół Miejskich nr 1 i Gimnazjum Miejskim nr 2. Jednak najbardziej widowiskowy był pokazowy trening i mecz rugby. Swoje pierwsze oficjalne spotkanie rozegrała drużyna RC Mazovia Mińsk Mazowiecki, która nie przestraszyła się dużo bardziej doświadczonych i utytułowanych rywali z MKS Awenta Pogoń Siedlce. W mińskiej drużynie zaprezentowali się: Paweł Woźniak, Maciej Prońko, Michał Ciuba, Rafał Prokopiuk, Adrian Koszewski, Jakub Wieczorek, Sebastian Jaworski, Piotr Dębski, Piotr Lewczuk, Michał Dróżdż, Łukasz Witowski, Piotr Witeska, Karol Sowa, Kamil Lisiecki, Kacper Dziugieł, Artur Wadas i Krystian Kopczyński, którzy pod okiem trenera Leszka Kopczyńskiego pokazali drzemiący w nich potencjał. Mecz miał oprawę na poziomie mistrzowskim, bo sędziował go jeden z najlepszych trenerów rugby Andrzej Kopyt, a komentował znany dziennikarz sportowy Robert Małolepszy. Co ciekawe, rugby okazała się dyscypliną tak wciągającą, że swoich sił w formacji młyna spróbował nawet burmistrz Marcin Jakubowski, któremu dzielnie sekundowali prezes PZR Serge Bosca i prezes MKS Mazovia Andrzej Kuć, którzy nawet w garniturach imponowali boiskowym doświadczeniem.
Po tak intensywnych testach stadion z całą pewnością można uznać za otwarty. A warto przypomnieć, że oprócz płyty głównej boiska z pełnym drenażem i syntetyczną murawą przystosowaną do gry w piłkę nożną i rugby o wymiarach 105×65 metrów, znajdują się tam również czterystumetrowa bieżnia z czterema torami na obwodzie i sześcioma na prostej, skocznia do skoku w dal i trójskoku, rzutnia do pchnięcia kulą, trybuny dla 314 kibiców, chodniki i place manewrowe, parkingi oraz zespół szatniowo-sanitarny. Obiekt kosztował prawie 4,5 mln zł, z czego prawie 30% to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki profesjonalnemu oświetleniu z obiektu będzie można korzystać nawet późnym wieczorem. Stadion jest dostępny przez cały tydzień od godz. 9.30 do godz.21.30. Korzystać z niego mogą zarówno indywidualni użytkownicy, jak i grupy zorganizowane.
Foto: Tomasz Adamczak
- Śnieżny orszak - 12 stycznia 2022
- Ślubna niedziela - 23 listopada 2021
- Targi Ślubne raz jeszcze… - 19 listopada 2021