Czy zakup kotła elektrycznego to dobra inwestycja?
Wodny piec elektryczny nie jestem rozwiązaniem często stosowanym. Jednakże warto pochylić się nad jego kwestią, ponieważ sam kocioł elektryczny jest niezwykle przydatny oraz pomimo wszech obecnie panującej opinii — wcale nie jest bardzo kosztowny w eksploatacji.
Jak działa kocioł elektryczny?
Elektryczne kocioł ma mało skomplikowaną budowę. Najczęściej głównym źródłem ciepła jest w nim grzałka, która ma formę metalowego drutu oporowego znajdującego się w osłonie:
- stalowej,
- miedzianej,
- lub mosiężnej.
Osłonka ta jest bardzo ważna, ponieważ odgrywa rolę rozgranicznika pomiędzy grzałką a wodą. Kocioł elektryczny w zależności od swojej mocy może mieć jedną, bądź kilka grzałek.
W sytuacji, kiedy kocioł ma więcej niż jedną grzałkę, załączają się one stopniowo wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło, czyli wtedy kiedy moc kotła się zwiększa.
Rodzaje kotłów elektrycznych
Najczęściej spotykaną formą kotłów elektrycznych są urządzenia jednofunkcyjne, które zajmują mało miejsca, są lekkie i występuje w wersji wiszącej. Doskonale współpracują one z zasobnikami c.w.u, za pomocą których zapewniają także ciepłą wodę.
W szerokiej ofercie kotłów elektrycznych są również kotły stojące, które zazwyczaj mają większą moc i mają wbudowany zasobnik. Spotyka się również ich tańsze wersje — bez zasobnika — czyli bez możliwości podgrzewania c.w.u.
Jednym z rodzajów pieców jest piec elektryczny co 6kw. Jest to wodny kocioł, który może być zarówno głównym, niezależnym źródłem ciepła, jak i jego alternatywą. Na piec elektryczny CO 6kw składają się wybitnie wydajne grzałki oporowe, które znajdują się w osłonie ze stali nierdzewnej. Piec elektryczny co 6kw ma ręczną redukcję mocy, a fabrycznie został przystosowany do pracy na 400V oraz 230V.
Czy zakup kotła elektrycznego to dobra inwestycja?
Najwięksi zwolennicy kotłów elektrycznych twierdzą, że prąd jest najbardziej przyszłościowym i ekologicznym źródłem ciepła. Prócz tego korzystanie z energii elektrycznej jest na tyle neutralne, że nie zwiększa zanieczyszczenia środowiska, a szkodliwe substancje powstają w miejscach wytwarzania energii, a nie naszych domach. Stąd też istnieje możliwość skutecznego oczyszczania powstałych spalin.
Osoby, które są przeciwne kotłom elektrycznym, wskazują natomiast, że spaliny emitowane do atmosfery przez elektrownie węglowe, są bardzo poważnym zagrożeniem dla człowieka oraz całego środowiska naturalnego. Na ziemię trafiają w postaci kwaśnych deszczów oraz wzmacniają efekt cieplarniany. Ponadto wytworzenie energii elektrycznej jest nierozerwalnym połączeniem z tysiącami ton odpadów.
Mimo tego, że zdania na temat wodnych kotłów elektrycznych są podzielone, to bez wątpienia wiele przemawia za tym, że zakup takiego kotła jest bardzo opłacalną inwestycją.
Kotły elektryczne mają wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienia się stuprocentową sprawność czy niską cenę względem kotła olejowego lub gazowego. Oprócz tego warto wspomnieć, że kocioł na prąd jest bardzo wygodny w użyciu, ponieważ nie wymaga komina, a więc użytkowników kotła omija usuwanie popiołu oraz ryzyko zaczadzenia.
- Zapraszamy na romantyczny spektakl w Siennicy - 21 października 2022
- Jakie są rodzaje masła orzechowego i jakie mają one właściwości? - 18 września 2022
- W jakich okolicznościach szambo 8m³ będzie dobrym wyborem? - 15 września 2022