Obywatelski obowiązek
Wiele wojsk maszerowało przez gminę Dębe Wielkie, wielkie armie toczyły na tej ziemi swoje potyczki. Swój szlak bojowy zapisali też krwią żołnierze września 1939 roku. O wszystkich tych wydarzeniach pamiętają mieszkańcy biorąc udział w obchodach kolejnych rocznic.
19 września obchodzono rocznicę bitwy pod Dębem Wielkim. Główne uroczystości zaplanowane zostały w Dębem Wielkim, jednak wcześniej złożono kwiaty i zapalono znicze w pozostałych miejscach pamięci na terenie gminy. Obchody rozpoczęła msza św. odprawiona przez gen. bryg. księdza prałata Sławomira Żarskiego, proboszcza miejscowej parafii. Po wspólnej modlitwie, uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły podstawowej.
Druga część uroczystości odbyła się na miejscowym cmentarzu. Wzięli w niej udział m. in.: wójt Krzysztof Kalinowski, gen. bryg. ksiądz Sławomir Żarski, zastępca komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim ppłk Arkadiusz Wojtaczka, wójt gminy Jakubów Hanna Wocial, Kazimierz Skrzesiński – autor książki „Wołyńska Brygada Kawalerii”, przedstawiciele rady powiatu mińskiego i rady gminy, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy jednostek gminnych oraz mieszkańcy. Nie zabrakło też licznie przybyłych pocztów sztandarowych, a o wojskową oprawę zadbali uczniowie I LO PUL w Dębem Wielkim.
– Wypada się zastanowić co kierowało żołnierzami września 1939 roku z Westerplatte, spod Mokrej, z nad Bzury spod Kałuszyna czy spod Dębego Wielkiego, Choszczówki i Cyganki. Przecież łatwiej było chronić swoje życie poprzez ucieczkę czy chociażby kolaborację z wrogiem. Polakom jednak przyświecało wtedy przywiązanie do ziemi ojców, umiłowanie tej starganej wiatrami historii ojczyzny i w końcu obywatelski obowiązek. Dzisiaj coraz częściej zapominamy o obowiązkach. Chcemy wieść wygodne życie wymagając od innych i nie dając nic od siebie, kwestionujemy zasady omijając prawo i relatywizujemy obowiązek ten wobec ojczyzny i wobec społeczności lokalne. To droga do fasady źle pojmowanej wolności, która może runąć, gdy nadejdzie czas próby – mówił wójt Krzysztof Kalinowski.
Podkreślał też, jak ważne dla kształtowania przyszłych pokoleń jest wychowanie patriotyczne i przekazywanie wiedzy o ważnych wydarzeniach historycznych.
Dopełnieniem uroczystości, było krótkie wspomnienie o bitwie wygłoszone przez Kazimierza Skrzesińskiego, apel poległych odczytany przez kadeta Kacpra Boruckiego z klasy IIa I LO PUL w Dębem Wielkim oraz wiązanki kwiatów złożone pod pomnikiem.
- Śnieżny orszak - 12 stycznia 2022
- Ślubna niedziela - 23 listopada 2021
- Targi Ślubne raz jeszcze… - 19 listopada 2021