Muzycznie pod chmurką
Koncertową ucztę przygotowali dla miłośniczek i miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu przedstawiciele różnych placówek funkcjonujących w powiecie mińskim. Korzystając z przygotowanej przez nich oferty można było oddać się wakacyjnej beztrosce, której towarzyszyła prezentacja przez artystów różnych odsłon muzyki. W ten sposób satysfakcję z udziału w wydarzeniach odczuli zwolennicy zarówno lekkich, łatwych i przyjemnych utworów, jak i sympatycy zdecydowanie trudniejszego w odbiorze jazzu.
Fani drugiego z wymienionych muzycznych nurtów spotkali się wieczorową porą na tarasie Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Przed nimi z ponad godzinnym koncertem wystąpił Tomasz Kudyk z Zespołem New Bone. W trakcie kulturalnego wydarzenia muzycy zaprezentowali przede wszystkim materiał zamieszczonych na ich ostatniej płycie zatytułowanej „Longing”. Warto zauważyć, że ten szósty w dorobku grupy album ukazał się w marcu bieżącego roku. – Krakowska grupa swoimi poprzednimi nagraniami zdobyła przychylność zarówno krytyków, jak i publiczności, która entuzjastycznie reaguje na prezentowaną podczas koncertów muzykę. Najnowszy album z autorskimi kompozycjami lidera zespołu Tomasza Kudyka został zarejestrowany w Studio Polskiego Radia S4 im. J. Wasowskiego w Warszawie – czytamy w krótkim opisie muzycznego wydawnictwa. Co ciekawe jazzowa formacja, która wystąpiła przed nadsrebrzańską publicznością niejednokrotnie czarowała swoimi kompozycjami uczestników różnych międzynarodowych festiwali. W związku z tym jej koncerty stanowiły istotną część przedsięwzięć odbywających się między innym w Brześciu, Czelabińsku, Delhi, Jekaterynburgu, Mińsku, Moskwie i Warnie.
– Historia o tęsknocie i przemijaniu opowiedziana językiem współczesnego jazzu. Znakomicie napisane utwory, muzyka wielowymiarowa, w kunsztownych aranżacjach, wykonywana przez wybitnych artystów. Dzieło głębokie, dojrzałe – napisał o „Longing” ceniony jazzowy krytyk Bogdan Chmura. Niedzielny, 26 lipca, występ New Bone w mieście nad Srebrną stanowił znakomitą okazję do poznania lub przypomnienia sobie, znajdujących się na wysokim poziomie, muzycznych umiejętności prezentowanych przez trębacza Tomasza Kudyka, saksofonistę altowego Bartłomieja Prucnala, pianistę Dominika Wanię, kontrabasistę Macieja Adamczaka i perkusistę Dawida Fortunę. Tarasowe spotkanie z krakowianami przyniosło też możliwość zakupu ich najnowszej płyty.
Z podobnym wydawnictwem, ale zawierającym kompozycje utrzymane w innym muzycznym nurcie mogli powrócić do domów uczestnicy wydarzenia kulturalnego zorganizowanego w ogrodzie Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Przedsięwzięcie, któremu towarzyszyło zachowanie reżimu sanitarnego zaowocowało możliwością wysłuchania piosenek skomponowanych przez członków garwolińskiego zespołu Tarło. Występ czterech ambitnych i szczerych instrumentalistów z miasta nad Wilgą uświetnił finisaż muzealnej wystawy zatytułowanej „Robert Kukla – Muzycy”. – W ramach tego projektu muzeum postarało się aby zaproponować państwu trzy spotkania muzyczne związane z tymi nurtami jakie prezentują postacie są pokazane w tym projekcie malarskim. Mieliśmy na początku koncert jazzowy. Następnie bawiliśmy się przy muzyce bluesowej, a dzisiaj przed nami koncert rockowy – powiedział zapraszając do udziału w imprezie dyrektor MZM Leszek Celej. – Wierzymy, że słowo ubrane w rock&roll przyozdobione dobrym samopoczuciem trafia bezpośrednio do serca i umysłu o wiele łatwiej niż w jakiejkolwiek innej formie – piszą o swoim projekcie członkowie Tarła. O słuszności wyrażonego przez nich przekonania można było przekonać się słuchając kolejnych utworów prezentowanych przez gitarzystów Veddie’go Hare i Rafała Wielgosza oraz basistę Sebastiana Pokojowego i perkusistę Michała Ruszkiewicza. – Ubieramy w rockowe kompozycje sprawy dla nas ważne – podkreślają członkowie zespołu. Szybko okazało się, że w warstwie tekstowej ich piosenek nie zabrakło takich zagadnień jak m.in. szczęśliwa i nieszczęśliwa miłość, ludzkie ułomności i wybujałe ambicje polityków. Co więcej jedna z zaprezentowanych kompozycji dotyczyła uczucia jakie połączyło dwoje ludzi przebywających w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Niedzielny koncert, który odbył się w muzealnym ogrodzie prawdopodobnie nie był ostatnim zorganizowanym w tym miejscu w 2020 roku. Publiczne zaproszenie do wystąpienia na terenie MZM popłynęło w kierunku osób tworzących mińskomazowiecką Costa Novę.
Należy zauważyć, że tego dnia wydarzenia muzyczne odbyły się również w innych miejscowościach znajdujących się na obszarze powiatu mińskiego. Ważne potwierdzenie tego faktu stanowił plenerowy, a jakże, koncert Combo Mrozy. Muzycy prowadzeni przez Janusza Sadocha wystąpili w miejscowym Parku im. Piotra Starosty. Wobec tego na promenadowej scenie zaprezentował się zespół utworzony przez trębaczy Marcina Rudnickiego i Szymona Litke, saksofonistów Karola Piątkowskiego i Arkadiusza Żarka, puzonistów Karolinę Milewską, Daniela Dudzińskiego i Jakuba Odziemczyka, basistę Jerzego Gryza, gitarzystę Marcina Kosiorkiewicza, pianistę Wawrzyńca Praska, perkusistę Jakuba Dmowskiego i zasiadającego za instrumentami perkusyjnymi Tomasza Stolarskiego. W ich repertuarze znalazły się przede wszystkim znane i lubiane standardy zaliczane do pojemnego gatunku określanego mianem muzyki rozrywkowej. W związku z tym kryjący się przed promieniami słuchacze mogli oklaskiwać wykonanie takich przebojów jak choćby skomponowany w 1940 roku meksykański osiemdziesięciolatek „Besame mucho”. Prezentacja tego latynoskiego evergreenu skłoniła niektóre, uczestniczące w koncercie, przedstawicielki płci pięknej do zaproponowania swoim partnerom wymiany pocałunków. Nie zauważono aby realizacja tej beztroskiej, spontanicznej oferty spotkała się z odrzuceniem. Wracając do scenicznych popisów członków zespołu zauważmy, że pokusili się oni o przypomnienie słuchaczom jednego z hitów Michaela Jacksona. Wobec tego „Beat it” szybko popłynął w kierunku dworca znajdującego się w najmłodszym mieście powiatu mińskiego”. Podobnie rzecz się miała m.in. z „Rolling in the Deep” Adele oraz „Smooth operator” Sade”. Oklaskami nagrodzono ponadto wykonanie instrumentalnego hitu autorstwa Adama Clayton’a i Larry’ego Mullen’a z zespołu U2. Ich kompozycja, napisana z myślą o kinowym przeboju „Mission: Impossible”, na zawsze wpisała się do kanonu dokonań muzyki filmowej.
Z zupełnie innym muzycznym nurtem zmierzyli się natomiast uczestnicy, kolejnej odsłony cegłowskiego cyklu zatytułowanego „Za biblioteką czyli letnie granie”. Niedzielna, 26 lipca, część tego wydarzenia przyniosła jego odbiorcom możliwość pobawienia się przy dyskotekowych rytmach. Zaserwował je tym razem zainteresowanym osobom zespół „Hula Hop”. Miłośniczki i miłośnicy patriotycznych, a nawet sarmackich utworów mogli tymczasem skorzystać z udziału w koncercie towarzyszącego pozakościelnej części niedzielnego odpustu parafialnego ku czci św. Anny w Jakubowie. Pokrzepieni dobrym słowem płynącym ze sceny słuchacze mogli oddać się refleksjom związanym z sytuacją naszej Ojczyzny. Wypada nadmienić, że możliwość uczestniczenia w plenerowym spotkaniu z muzyką nadarzyła się także tuż za granicą powiatu mińskiego. W Ośrodku Kultury funkcjonującym w warszawskiej dzielnicy Wesoła odbyła się muzyczna prezentacja wieczornych opowieści. Sztuki tej dokonał Joanna Boczkowska Band. Na jego repertuar złożyły się piosenki wykonywane przez takie artystki jak Alicia Keys, Norah Jones i Renee Olstead. W programie wydarzenia nie zabrakło też prezentacji jazzowych standardów np. „How high the Moon” oraz „Chick to Chick”. Przed publicznością zgromadzoną przed siedzibą OK wystąpili gitarzysta Bogdan Średnicki, basista Jakub Gawrych, perkusista Mateusz Pachecka, pianista Piotr Rola – Podczaski i wokalistka Joanna Boczkowska. – Śpiewa od 6 roku życia. Zaczynała w zespole dziecięcym, występując i nagrywając z takimi artystami jak: Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Eleni czy Grażyna Świtała. Ma za sobą wiele warsztatów wokalnych oraz indywidualnych lekcji śpiewu oraz występy z zespołami soulowymi i jazzowymi. Obecnie pisze teksty i pracuje nad pierwszym materiałem solowym – czytamy w informacji o utalentowanej artystce.
Niedzielne koncerty przeszły już do historii kulturalnych wydarzeń odbywających się w powiecie mińskim i stołecznej Wesołej. Następną porcję spotkań z muzyką przyniesie pierwszy, tegoroczny, sierpniowy weekend. Na pierwszym planie tej odsłony imprez znajdzie się przypomnienie utworów o wydźwięku patriotycznym.
- Na odsiecz zabytkom - 5 listopada 2020
- Szóstka mińszczan - 29 października 2020
- Świt na szczycie - 29 października 2020