uczniowie

W ostatni przed feriami czwartek, 24 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy podwójną uroczystość ku czci św. Jana Bosko i św. Franciszka Salezego. O godzinie 12:55 wszyscy uczniowie klas zerowych, szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych i liceum, a także księża, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zebrali się w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej. Na granatowej kotarze, oprócz kwiatów, mogliśmy przeczytać zachęcające do refleksji słowa ks. Jana Bosko: „Na końcu życia zbiera się owoce dobrych uczynków”.

Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez naszych kapłanów: ks. Ryszarda Woźniaka, ks. Sławomira Łubiana i ks. Grzegorza Borysiaka. Tematem przewodnim homilii była postać Dobrego Pasterza, najpierw wskazana w ewangelii, potem zaś w codziennym, także szkolnym życiu. To znakomity Nauczyciel i Opiekun. Ktoś uważny i z troską wychowujący, kto nie tylko głaszcze po głowie, ale kiedy trzeba, skarci zbłąkane owce. Przykładem Dobrego Pasterza w środowisku salezjańskim był św. Jan Bosko. Chwalił on swoich podopiecznych, kiedy robili coś dobrego, ale nie bał się ich upominać, kiedy grzeszyli. Obecnie jego następcami są księża i nauczyciele pracujący w szkołach salezjańskich i wychowujący dzieci i młodzież. Także nas.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęła się część artystyczna, wymyślona i zaprezentowana przez klasę 8a, pod okiem wychowawcy, pana Mirosława Barei. W roli konferansjerów świetnie spisali się Emilian Piszczek i Marysia Miąsek. Przedstawienie podzielono na pięć krótkich scenek, w których pokazane zostały złe, ale niestety, typowe zachowania dla naszych czasów. Pierwsza – przedstawiała obgadywanie koleżanki w internecie. W tym fragmencie przedstawienia zagrały: Maja Szcześnik, Wiktoria Górska, Marysia Miąsek i Karolina Łućko. Druga historyjka, zaprezentowana przez Błażeja Flisa, pokazywała wchodzenie na nieodpowiednie strony internetowe. Trzecia scenka zagrana przez Emiliana Piszczka, Olgę Sobol i Zuzannę Wtulich mówiła o kradzieży. Przedostatnią sceną była bójka dwóch chłopców. Owo agresywne zdarzenie zagrali: Bartek Osytek i Jakub Rutkowski. W ostatnim fragmencie części artystycznej wszyscy aktorzy zebrali się na scenie wokół plakatu św. Jana Bosko. W tej scence źle czyniący zostali pouczeni wciąż aktualnymi radami ks. Bosko i pod ich wpływem zmienili swoje złe zachowanie. To przedstawienie pokazało, jak dobrym pasterzem naszej wspólnoty jest św. ks. Bosko i jak bardzo może zmienić się nasze życie, jeśli zaczniemy kierować jego radami. Występ młodych artystów nagrodzony został gromkimi brawami.

Następnie głos zabrał ks. Dyrektor Ryszard Woźniak. W swoim przemówieniu pochwalił aktorów i organizatorów uroczystości. Po refleksyjnych słowach na wszystkich czekała słodka niespodzianka w postaci tortu. Ciasto było i śliczne, i przepyszne. Oby więcej takich okazji do poczęstunku. Po chwili wszyscy rozeszli się do swoich klas, kończąc tym samym wspólne obchodzenie uroczystości dwóch tak ważnych dla salezjanów świętych.

Weronika Lisowska, klasa 8a
http://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2019/01/swieto-salezjanie-1024x551.jpghttp://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2019/01/swieto-salezjanie-300x300.jpgredakcjaAKTUALNOŚCI
W ostatni przed feriami czwartek, 24 stycznia w naszej szkole obchodziliśmy podwójną uroczystość ku czci św. Jana Bosko i św. Franciszka Salezego. O godzinie 12:55 wszyscy uczniowie klas zerowych, szkoły podstawowej, oddziałów gimnazjalnych i liceum, a także księża, nauczyciele i inni pracownicy szkoły zebrali się w pięknie przystrojonej sali...