wybory

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe gmin, miast, powiatów i województw. Najwięcej emocji budzą jak zwykle wybory wójtów i burmistrzów, zwłaszcza że po raz pierwszy będą oni wybierani na pięcioletnią kadencję.

Choć wyniki wyborów poznamy najwcześniej w poniedziałek 22 października już teraz wiadomo, że w powiecie mińskim szykuje się spora rewolucja. Wszystko za sprawą dwóch wójtów i jednego burmistrza, którzy postanowili nie ubiegać się o reelekcję. Jako pierwszy decyzję o nie kandydowaniu na stanowisko wójta ogłosił wójt Siennicy Grzegorz Zieliński. Na wiele miesięcy przed wyborami wiadomo było, że czas poszukać nowych kandydatów, bo Grzegorz Zieliński zamierza powalczyć jedynie o mandat radnego powiatowego. W sumie o fotel wójta Siennicy rywalizuje aż trzech kandydatów: Stanisław Duszczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Ładno z Prawa i Sprawiedliwości oraz bezpartyjny Piotr Rochaczewski z Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Gmina.

O mandat radnego powiatowego będzie się ubiegał również wójt Stanisławowa Adam Sulewski reprezentujący komitet Kukiz’15, który po zaledwie jednej kadencji postanowił rozstać się ze stanowiskiem wójta. O fotel włodarza stanisławowskiej gminy rywalizuje najwięcej, bo aż pięciu kandydatów: Marek Kaim z Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Cybulski z KWW Mieszkańców Gminy Stanisławów oraz Władysław Sędzielski, Kinga Sosińska i Dariusz Kraszewski startujący z imiennych komitetów. Co ciekawe Dariusz Kraszewski w poprzednich wyborach wspierał obecnego wójta i nawet został przewodniczącym rady, jednak w trakcie kadencji drogi obu panów dość gwałtownie się rozeszły. Pozostaje zatem pytanie jak mieszkańcy gminy Stanisławów ocenią nowego kandydata na wójta.

Ostatnią gminą, w której na pewno nastąpi zmiana włodarza jest Kałuszyn. Wieloletni burmistrz Marian Soszyński zrezygnował z ubiegania się o reelekcję i wspiera kandydującego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego Arkadiusza Czyżewskiego, który obecnie jest sekretarzem gminy. Czyżewski już wie, że wszystko rozstrzygnie się w pierwszej turze wyborów, bo jego jedynym kontrkandydatem jest Piotr Gójski z Prawa i Sprawiedliwości, który za sobą ma dotkliwą porażkę wyborczą sprzed czterech lat.

Drugiej tury wyborów nie będzie jeszcze w czterech gminach. W mieście Mińsk Mazowiecki urzędujący burmistrz Marcin Jakubowski, który startuje z listy Koalicji Obywatelskiej o zwycięstwo powalczy z Robertem Ślusarczykiem z Prawa i Sprawiedliwości. Obydwaj panowie już osiem lat temu stanęli w wyborczych szrankach. Wtedy Marcin Jakubowski pokonał Roberta Ślusarczyka zarówno w pierwszej jak i w drugiej turze wyborów. W gminie Mińsk Mazowiecki obecny wójt Antoni Janusz Piechoski z KWW Wspólnota Samorządowa-Razem powalczy z Jolantą Bąk – dotychczasową przewodniczącą Rady Gminy z Prawa i Sprawiedliwości i tu też wszystko rozstrzygnie się już w niedzielę.

W Sulejówku urzędujący burmistrz z Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Śliwa zmierzy się z Jackiem Grzegorzem Zielińskim ze Wspólnoty Samorządowej-Razem. W Latowiczu drugiej tury także nie będzie, choć niespodzianki z całą pewnością są. Wierny do tej pory samorządowym komitetom obecny wójt Bogdan Świątek-Górski zmienił szyld na Prawo i Sprawiedliwość i ponownie walczy o przywództwo w gminie. Jego konkurentem jest Arkadiusz Stółka, który zamiast na partyjne barwy postawił na Komitet Wyborczy Wyborców dla Gminy Latowicz.

Nieco trudniejszą przeprawę będzie miał urzędujący burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk reprezentujący KWW Wspólnotę Samorządową-Razem. Aby pozostać włodarzem miasta i gminy Mrozy musi pokonać Krzysztofa Laskowskiego z KWW Nasza Gmina Mrozy i Sylwestra Różyckiego z Prawa i Sprawiedliwości. Tutaj może się okazać, że jedna tura nie wystarczy i burmistrza poznamy dopiero w połowie listopada. Podobny scenariusz może rozegrać się w gminie Dobre. Oprócz obecnego wójta z KWW Dobre Ręce Tadeusza Gałązki do wyborów stanęło jeszcze trzech kandydatów. KWW Nowa Zmiana reprezentuje Piotr Sadurski, natomiast Prawo i Sprawiedliwość Marek Hutkowski. O powrót na fotel burmistrza walczy też Krzysztof Radzio z KWW Wspólnota Samorządowa-Razem. Radzio był już wójtem Dobrego przez dwie kadencje, a cztery lata temu do zwycięstwa w drugiej turze zabrakło mu zaledwie 26 głosów.

Aż czterech włodarzy z powiatu mińskiego może spać spokojnie, bo wybory będą jedynie formalnością. Konkurentów nie mają: wójt Cegłowa Marcin Uchman, wójt Jakubowa Hanna Wocial, wójt Dębego Wielkiego Krzysztof Kalinowski i burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski. Dla niech ważne będą wybory do rad gmin, bo od tego będzie zależało, czy przez najbliższe pięć lat uda się bez konfliktów i sporów zarządzać gminą.

Większość wyników wyborów zarówno na wójtów i burmistrzów jak i do poszczególnych rad poznamy zapewne już w poniedziałkowy poranek. Na ukonstytuowanie się władz powiatu i sejmiku przyjdzie nam pewnie jeszcze kilka dni poczekać. Wiadomo jednak, że aby mieć wpływ na to, kto przez najbliższe pięć lat będzie decydował o naszych lokalnych sprawach, przede wszystkim trzeba iść na wybory. Głosowanie już 21 października, a lokale wyborcze otwarte są od godziny 7.00 do 21.00.

Monika Rozalska
Latest posts by Monika Rozalska (see all)
http://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/10/wybory2018-1024x513.jpghttp://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/10/wybory2018-300x300.jpgMonika RozalskaAKTUALNOŚCI
Już 21 października wybierzemy władze samorządowe gmin, miast, powiatów i województw. Najwięcej emocji budzą jak zwykle wybory wójtów i burmistrzów, zwłaszcza że po raz pierwszy będą oni wybierani na pięcioletnią kadencję. Choć wyniki wyborów poznamy najwcześniej w poniedziałek 22 października już teraz wiadomo, że w powiecie mińskim szykuje się spora...