OSP

30 czerwca jubileusz 100-lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie. Tego samego dnia zaplanowano obchody Powiatowego Święta Strażaka. Uroczystości odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mistowie i rozpoczęły się polową mszą św. w intencji strażaków.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło posłanki Teresy Wargockiej i posła Czesława Mroczka. Listy gratulacyjne przesłali także wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz poseł Daniel George Milewski. W święcie udział wzięli także wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, przedstawiciel Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Waldemar Dejneko, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim st. bryg. Paweł Parobczak. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych z terenu powiatu, służb mundurowych, lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców. Gości powitali wójt gminy Jakubów Hanna Wocial, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, starosta Antoni Jan Tarczyński oraz gospodarz jednostki, prezes OSP w Mistowie dh Ryszard Parol. Stuletnią historię strażaków z Mistowa odczytał przewodniczący rady gminy Jakubów a jednocześnie strażak ochotnik Krzysztof Domański.

Strażackie święto było okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych strażaków i tych, którzy działania OSP wspierają. To właśnie dla takich osób i instytucji przeznaczona jest odznaka „Krzyż Floriana za zasługi dla Ochotniczych Straży Pożarnych” nadawana przez Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego na wniosek Kapituły odznaki. Odznaką tą uhonorowani są strażacy ochotnicy za długoletnią aktywną działalność oraz osoby prywatne, instytucje lub organizacje społeczne, które w znaczący sposób zasłużyły się dla działalności Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu mińskiego.

Podczas tegorocznego święta odznaką „Krzyż Floriana za zasługi dla Ochotniczych Straży Pożarnych” odznaczeni zostali: druhna Anna Rosa z OSP Sulejówek, dh Zygmunt Domański z OSP Mistów oraz dh Stanisław Waldemar Wocial z OSP Mistów. Statuetką Floriana wyróżnieni zostali: dh Marian Jurek, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mistowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczeni zostali: dh Henryk Wocial oraz dh Mirosław Sadoch. Tego dnia wręczono również strażakom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim awanse na wyższe stopnie służbowe. Wyróżniający się druhowie otrzymali medale i odznaki za zasługi dla pożarnictwa.

– Pragnę podziękować za otrzymane odznaczenia, dyplomy i awanse, jakie mogliśmy odebrać. Jesteśmy dumni i czujemy się szczególnie wyróżnieni, że zaszczyty te odbieramy przy okazji tak ważnej uroczystości, jaką jest dzisiejsze święto, na które składa się Powiatowe Święto Strażaka oraz jubileusz stulecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mistowie. Ale szczególnie nie możemy zapomnieć o jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co dodatkowo, a może głównie czyni te nasze wyróżnienia wyjątkowymi. Jeszcze raz bardzo dziękuję za docenienie naszej codziennej służby – mówił w imieniu odznaczonych zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mińsku Mazowieckim mł. bryg. Krzysztof Komorowski.

Za tę codzienną służbę strażakom dziękowali wszyscy zaproszeni goście, doceniając ich trud i poświęcenie. – To taka dobra tradycja, organizowanie wspólne świąt, ale i wyróżnianie strażaków. W imieniu władz samorządowych powiatu mińskiego, w imieniu własnym chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim strażakom Państwowej Straży Pożarnej za ich działania – mówił starosta Antoni Jan Tarczyński, podkreślając, że rada powiatu przeznaczyła środki finansowe na nagrody dla kierownictwa KP PSP.

– Dzisiaj jest stulecie powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Mistowie, pięknie wpisana uroczystość w datę niepodległości. Tworzenie Rzeczypospolitej w 1918 roku było dziełem Polaków i było to zadanie scalenia terytorium, zorganizowania administracji, zorganizowania służb. Było dziełem dla obywateli w tych małych ojczyznach. Tutaj ten duch w Mistowie był, żeby w roku osiemnastym organizować szkołę, organizować straż, organizować swoje życie. Chciałam złożyć serdeczne gratulacje wszystkim druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Mistowie, którzy są kontynuatorami tamtego dzieła sprzed stu lat – mówiła poseł Teresa Wargocka. Do rocznicy odzyskania niepodległości wplatającej się w historię mistowskiej OSP mówił też poseł Czesław Mroczek.

– Dzisiaj podczas uroczystości jubileuszu stulecia OSP w Mistowie nasze wdzięczne myśli kierujemy do tych, którzy sto lat temu zakładali tę straż, którzy doszli do przekonania, że tylko wspólnie są w stanie oprzeć się zagrożeniom. Myśl o tym, by współpracować, współdziałać trwała tutaj przez kolejne pokolenia strażaków. Kiedy dzisiaj mówimy o straży pożarnej w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to ten model działania widzimy w każdej naszej gminie. W każdej naszej gminie są ochotnicze straże pożarne, niektóre mają więcej niż sto lat, inne mniej, ale ta myśl wszędzie była ta sama, myśl o współpracy. Właśnie przez straż pożarną nasze społeczeństwo uczyło się współpracować. Tam, gdzie ludzie potrafili współdziałać w ramach straży pożarnej, potrafili odeprzeć każde inne zagrożenie. Ochotnicza straż pożarna to szkoła wychowania obywatelskiego, która była realizowana przez dziesiątki lat – mówił poseł Czesław Mroczek.

Ciepłych słów nie szczędziła strażakom również wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, która wraz z życzeniami przywiozła druhom z Mistowa dwa aparaty powietrzne. – Te sto lat to pokolenia ludzi, którzy każdego dnia rzucają wszystko, bo ktoś, gdzieś potrzebuje pomocy. Te sto lat to pokolenia ludzi, którzy narażają to, co najcenniejsze, swoje życie. Te sto lat to tysiące wyciągniętych dłoni. Te sto lat to troska i opieka nad innym człowiekiem. Chciałabym wam bardzo za to podziękować. Dziękuję za to, że zawsze jesteście ofiarni i gotowi. Dziękuję za wasze zaangażowanie i za waszą odwagę – mówiła wicemarszałek Orzełowska.

Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada, po której zaplanowano nieformalną część strażackiego święta.

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim:

stopień starszego kapitana – kapitan Emil Goździcki,

stopień starszego kapitana – kapitan Kamil Płochocki,

stopień kapitana – młodszy kapitan Andrzej Gadomski,

stopień kapitana – młodszy kapitan Marcin Wojtaszczyk,

stopień ogniomistrza – młodszy ogniomistrz Radosław Królak,

stopień ogniomistrza – młodszy ogniomistrz Andrzej Sekuła,

stopień ogniomistrza – młodszy ogniomistrz Paweł Witek,

stopień ogniomistrza – młodszy ogniomistrz Arkadiusz Domański,

stopień ogniomistrza – młodszy ogniomistrz Mariusz Przysowa,

stopień młodszego ogniomistrza – starszy sekcyjny Piotr Ciarkowski,

stopień młodszego ogniomistrza – starszy sekcyjny Paweł Kozicki,

stopień starszego sekcyjnego – sekcyjny Michał Niewczas,

stopień starszego sekcyjnego   – sekcyjny Adrian Toczyski,

stopień starszego strażaka – strażak Wojciech Boruc,

stopień starszego strażaka – strażak Paulina Sibilska,

stopień starszego strażaka – strażak Mateusz Sikorski.

ODZNACZENIA

W dowód wdzięczności za 100-letnią działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie została  odznaczona Złotym Znakiem Związku.

Złotym Znakiem Związku odznaczony został:

dh Ryszard Parol.

Srebrną odznaką Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej odznaczony został:

mł. bryg. Krzysztof Komorowski.

Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

dh Krzysztof Domański,

dh Dariusz Lipiński,

dh Marian Michalec,

dh Artur Muszelik,

dh Janusz Wolszczak,

dh Marian Wójcicki,

dh Stanisław Wójcicki.

Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

mł. bryg. Krzysztof Egert,

ogn. Jakub Lewandowski,

dh Robert Kaszewski,

dh Jerzy Podsiadły,

dh Konrad Smater.

Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali:

st. kpt. Emil Goździcki,

st. kpt. Tomasz Kosznik,

mł. ogn. Adam Nowak,

mł. ogn. Mariusz Przysowa,

st. sekc. Kamil Grabowski,

dhna Marzena Biegalska,

dhna Elżbieta Kaszewska,

dhna Renata Muszelik,

dhna Agnieszka Turzyńska,

dhna Renata Podsiadły,

dhna Hanna Wocial,

dh Tomasz Biegalski,

dh Damian Domański,

dh Radosław Kacprowicz,

dh Marcin Krupa,

dh Przemysław Krupa,

dh Sławomir Wocial,

dh Marcin Wójcicki,

dh Rafał Wójcicki,

Marcin Całka,

Michał Rokicki,

Konrad Wicik.

Odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali:

dh Mariusz Krupa,

dhna Bożena Kuśmierczyk,

dh Damian Lejman,

dh Mariusz Lejman,

dh Mateusz Turzyński,

dh Marek Wocial,

dh Rafał Wocial,

dh Paweł Wójcicki.

Pamiątkowym Medalem PRO MASOVIA wyróżnieni zostali:

OSP Mistów,

dh Ryszard Parol,

dh Tadeusz Parol,

dh Stanisław Waldemar Wocial.

Dyplomami Marszałka Województwa Mazowieckiego wyróżnieni zostali:

dh Tomasz Biegalski,

dhna Lidia Domańska,

dh Damian Domański,

dh Krzysztof Domański,

dh Damian Lejman,

dh Marian Michalec,

dh Jerzy Podsiadły,

dh Janusz Wolszczak,

dhna Hanna Wocial,

dh Marian Wójcicki.

Monika Rozalska
Latest posts by Monika Rozalska (see all)
http://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/07/strazacy2-1024x768.jpghttp://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/07/strazacy2-300x300.jpgMonika RozalskaAKTUALNOŚCIBEZPIECZEŃSTWO
30 czerwca jubileusz 100-lecia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Mistowie. Tego samego dnia zaplanowano obchody Powiatowego Święta Strażaka. Uroczystości odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Mistowie i rozpoczęły się polową mszą św. w intencji strażaków. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło posłanki Teresy Wargockiej i posła Czesława...