turniej

Tegoroczny Regionalny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy dla Dzieci i Młodzieży doskonale wpisał się w obchody 100-lecia niepodległości. Bowiem jak podkreślali goście turnieju, patriotyzm zaczyna się od znajomości swojej małej ojczyzny.

28 maja w Zespole Szkół w Siennicy odbyła się VIII edycja Regionalnego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego dla Dzieci i Młodzieży „A czy znasz ty, bracie młody, Twoje ziemie, twoje wody – w stulecie niepodległości”. Podczas turnieju uczniowie mówili o tym, co wydarzyło się na naszym terenie sto lat temu i jakie ślady minionej przeszłości znajdziemy w swoich miejscowościach.

Trzyosobowe drużyny pochwaliły się wiedzą teoretyczną i praktyczną obejmującą zagadnienia: krajoznawcze, turystyczne oraz topograficzne. Jak się okazało w poszukiwaniu wrażeń i pięknych widoków nie trzeba wyjeżdżać daleko. Wystarczy poznawać to, co mamy w zasięgu spaceru czy rowerowej przejażdżki. Uczestnicy konkursu rozpoznawali rośliny i najciekawsze obiekty z terenu powiatu mińskiego, rywalizowali w jeździe na rowerze po torze przeszkód, a także wystąpili w roli przewodnika i prezentowali swoje miejscowości w formie gawędy krasomówczej.

Zanim jednak przystąpiono do konkursowych zmagań, był czas na oficjalne otwarcie turnieju z udziałem zaproszonych gości, których powitała prowadząca poniedziałkową imprezę Elżbieta Gałązka. Wśród nich nie zabrakło posłanki Teresy Wargockiej, wójta Siennicy Grzegorza Zielińskiego, prezesa Lokalnej Grupy Działania Piotra Rawskiego oraz gospodarza placówki dyrektora Zbigniewa Piłatkowskiego.

– Kształcenie i wychowanie młodzieży jest mi szczególnie bliskie. Oprócz świetnie przeprowadzonych lekcji, w szkole bardzo cenię wszystkie działania, które wykraczają poza to, czego musicie się nauczyć, żeby zdać do następnej klasy. Jestem pełna szacunku i uznania dla nauczycieli, którzy proponują młodzieży naszego powiatu takie konkursy, takie przedsięwzięcia. To poszerza wasza wiedzę, to uczy was pracy zespołowej, powoduje że jesteście na drodze szlachetnej rywalizacji. Ten konkurs jest konkursem wyjątkowym, konkursem na stulecie niepodległości. Chciałabym, żeby był dla was szczególnym wydarzeniem, bo wszyscy kochamy Polskę, kochamy swoją ojczyznę. Wiemy, że warto być Polakiem. Wiemy jak wiele poświęcenia, wysiłku, krwi, kosztowało poprzednie pokolenia to, że dziś żyjemy między Odrą a Bugiem, Karpatami a Bałtykiem. Tego dowiadujecie się ze szkoły, tego dowiadujecie się w swoich rodzinach. To jest też karta historii, która jest pisana w ziemi lokalnej. Wy jako mieszkańcy powiatu poznajecie tę historię poprzez edukację historyczno-regionalną i ona jest bardzo ważna. Dzisiaj w tej pięknej rywalizacji poznawania historii regionu życzę, abyście nosili w sercu nazwę Polska. Nie trzeba mówić, że się Polskę kocha, trzeba mieć Polskę w sercu. A cała działalność turystyczno krajoznawcza jest również okazją, by zachwycić się Polską – mówiła Teresa Wargocka otwierając wraz z dyrektorem Zbigniewem Piłatkowskim VIII Regionalny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy dla Dzieci i Młodzieży.

Warto zauważyć, że w tym roku do rywalizacji przystąpiło aż 86 uczestników. W kategorii klas I –VI szkół podstawowych wystąpiło 6 drużyn. W kategorii klas VII szkół podstawowych i II – III gimnazjum udział wzięło 15 drużyn. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych walczyło 7 zespołów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Elżbieta Gałązka, Anna Kazimierowicz i Tadeusz Gnoiński. Zadania konkursowe opracowały: Katarzyna Gójska – nauczycielka geografii w ZS w Siennicy oraz Marzena Augustyniak-Chojecka – nauczycielka biologii w ZS w Siennicy. Rowerowy tor przeszkód przygotował Tomasz Parobczyk – nauczyciel wychowania fizycznego w ZS w Siennicy. W organizację imprezy, podobnie jak wszystkich poprzednich edycji turnieju, byli zaangażowani: Małgorzata Michalik – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Siennicy, Katarzyna Gójska – nauczyciel geografii oraz uczniowie klasy turystycznej wpierani przez pozostałych nauczycieli oraz Joanna Janicka – przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Mińsku Mazowieckim.

Po wyczerpującej rywalizacji intelektualnej i sportowej przyszedł czas na ogłoszenie wyników. W I kategorii wiekowej I miejsce zajęła drużyna harcerzy z Harcerskiego Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim. Na II i III miejscu uplasowały się drużyny z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. św. Dominika Savio w Mińsku Mazowieckim. W II kategorii wiekowej niepokonana okazała się drużyna z Salezjańskiego Gimnazjum im. św. J. Bosko w Mińsku Mazowieckim. II miejsce zajęła drużyna harcerzy z Harcerskiego Oddziału PTTK w Mińsku Mazowieckim. Natomiast trzecim stopniem podium podzieliły się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Mińsku Mazowieckim oraz drużyna z Gimnazjum w Zespole Szkół w Siennicy. W III kategorii wiekowej I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim. II miejsce wywalczył skład z Salezjańskiego Liceum im. ks. Augusta Czartoryskiego w Mińsku Mazowieckim. III miejsce przypadło gospodarzom czyli drużynie z Technikum Obsługi Turystycznej w Zespole Szkół w Siennicy. Przyznano także nagrody specjalne. Tradycyjnie wyróżniono najmłodszych uczestników. Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu PTTK Oddziału w Mińsku Mazowieckim przypadła uczniom z kl. IV: Wojciechowi Jaroniowi i Zuzannie Kuźmińskiej ze Szkoły Podstawowej im. Absolwentów Szkół Siennickich w Nowej Pogorzeli oraz drużynie uczniów kl. V z Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w składzie: Zofia Płochocka, Maciek Gałązka i Stefan Zgódka za koleżeńską postawę, otwartość i szczególne zaangażowanie w każdej konkurencji turniejowej.

Wyróżniono Nagrodą Specjalną Dyrektora ZS w Siennicy najaktywniejszego uczestnika Turnieju czyli Sebastiana Rutę ze Szkoły Podstawowej w Siennicy. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe: przewodniki turystyczne, albumy o ziemi mińskiej. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i pamiątkę. Nauczyciele otrzymali podziękowania i upominki za przygotowanie drużyn do turnieju. Nagrody ufundowali: Wójt Gminy Siennica Grzegorz Zieliński, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Zarząd Oddziału w Mińsku Mazowieckim oraz Prezes Zarządu Oddziału Joanna Janicka, Prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim Piotr Rawski, Dyrektor Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy Zbigniew Piłatkowski.

VIII Regionalny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy dla Dzieci i Młodzieży patronatem honorowym objęli: Urząd Marszałkowski, Mazowiecki Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Mińskiego, Wójt Gminy Siennica.

Fot. Paweł Drzewiński

Regionalny Turniej Turystyczno-Krajoznawczego dla Dzieci i Młodzieży to nie tylko rywalizacja, ale również emocje i praca włożona w przygotowania. W tym roku drużyna Zespołu Szkół w Siennicy w składzie: Małgorzata Łukasik Julia Gałązka, Mateusz Polkowski, zajęła trzecie miejsce w kategorii szkół średnich. Jej członkowie opowiedzieli o tym czym dla nich jest ten turniej i jak powinien się zmieniać.

Więcej wiedzy

Małgorzata Łukasik. Mieszka w Pogorzeli. Ukończyła siennickie gimnazjum i kontynuuje naukę w Zespole Szkół w Siennicy. Jest uczennicą kl. I  Technikum Obsługi Turystycznej, któremu  patronuje Biuro Turystyczne Rainbow.  Małgosia jest osobą niepełnosprawną, ale to zupełnie nie przeszkadza w realizowaniu pasji  krajoznawczej, a szkoła w Siennicy ma przystosowania techniczne  dla osób niepełnosprawnych i  jest wyjątkowo przyjazną dla uczniów z różnym stopniem niepełnosprawności.

Małgosiu, w tym roku bierzesz udział w  turnieju, ale to nie jest twój pierwszy kontakt z tym przedsięwzięciem?

– W tym roku biorę skompletowałam drużynę i… wywalczyliśmy miejsce na podium. W  poprzednich latach byłam w zespole obsługującym imprezę, z koleżankami obsługiwałam gości w  turniejowej kawiarence. A w tym roku namówiłam kolegów i mamy drużynę.

Turniej bawi? Uczy? Wychowuje? Co, Twoim zdaniem, jest największą wartość imprezy. Czy twoim zdaniem młodzież interesuje się historią regionu?

– Turniej jest formą zabawy, uczestnicy rozmawiają ze sobą, wymieniają uwagami, a czasami  śmieją się ze swoich potknięć. Ważne są spotkania i zawierane znajomości i wiem, że również po to niektórzy przyjeżdżają. Młodzież słabo zna historię regionu. Uważam, że turniej  sprzyja poznawaniu naszego regionu, chociażby przez to, że  zawsze są tacy, którzy w naszej szkole są pierwszy raz i przy okazji  dowiadują się, i to ze zdziwieniem, że szkoła ma 150 lat. Na pewno po zakończeniu imprezy wszyscy mają więcej wiedzy na temat wydarzeń i zabytków na naszym terenie.

Skoro Twoim zdaniem młodzież słabo zna historię regionu, czy zatem warto kontynuować tę imprezę? A może coś byś zmieniła w zasadach turnieju?

– Turniej trzeba kontynuować. To nie ulega wątpliwości, młodzież nie ma  zbyt wielu imprez do wyboru o charakterze integracyjno-kształcącym. W turnieju nie zmieniłabym nic. Według zasady: „nic dodać nic ująć”. Jest perfekcyjnie przygotowany ze względu na świetną organizację, ciekawe  oraz różnorodne konkurencje, które wymagają logicznego myślenia. A moją  ulubioną konkurencją są tzw. prezentacje czyli pokazywanie prac plastycznych oraz  wystąpienia gawędziarsko-krasomówcze uczniów związane z pracami  plastycznymi. Jednym słowem to jest super impreza. Czekam na kolejną za rok.

Julia Gałązka. Uczennica kl. I Technikum Obsługi Turystycznej. Do szkoły w Siennicy dojeżdża z Mińska Mazowieckiego.

W Mińsku Mazowieckim jest wiele szkół średnich, a Ty dojeżdżasz do Siennicy, to spore wyzwanie.

– Nie, nie mam problemów z dojazdem. Jest dużo autobusów  do Siennicy.

Wróćmy jednak do turnieju – znałaś tę imprezę wcześniej?

– Nie, nie znałam. Z mojej szkoły nikt tu nie przyjeżdżał, więc  pierwszy raz biorę udział i bardzo mi się spodobało. Wydaję mi się, że młodzież nie za bardzo interesuje się historią miejsca, w którym mieszka. A dzięki temu konkursowi naprawdę można sporo się dowiedzieć. Dyskoteki i zabawy to tylko takie dodatki, a na konkursach można zdobyć wiedzę wykazać się ważniejszymi wartościami np. wiedzą, inteligencją. Poza tym taki turniej to miła odskocznia od codziennych zajęć  szkolnych.

Jak słyszę konkurs trafił w Twoje zainteresowania, może jednak warto byłoby coś zmienić.

– Może dodałabym taką konkurencje jak podchody, bo jest tyle pięknego terenu wokół szkoły. Uważam, że wszystkie konkurencje są ciekawe. Najbardziej kształcący jest test wiedzy o regionie, trzeba jednak poczytać wcześniej o zabytkach. A ja z największym zaciekawieniem oglądałam prace plastyczne różnych osób.

Mateusz Polkowski Kl. I  Technikum Obsługi Turystycznej. Miłośnik jazdy na rowerze i dlatego reprezentował drużynę w konkurencji rowerowej.

Brałeś już udział w turnieju?

– Biorę udział pierwszy raz, ale pracowałem w tamtym roku przy organizacji. Wiem, ile to pracy wymaga.

Czy Twoim zdaniem ta impreza jest potrzebna, daje coś uczniom?

– W tych czasach młodzież raczej niechętnie bierze udział w tego typu imprezach, często skłaniają do udziału nagrody albo dodatkowe oceny lub punkty z zachowania. Ale uważam, że młodzież potrzebuje tego typu imprez, może trzeba ją lepiej zachęcać?

Czy zatem warto  kontynuować turniej w tej formule?

– Moim zdaniem trzeba kontynuować tę imprezę, może na szerszą skalę, np. wojewódzką. A proponowałbym jeszcze jakąś grę na całym terenie, bo teren wokół szkoły jest super.

A Twoja ulubiona konkurencja?

– Za testami nie przepadam, ale moje koleżanki były dobre w testach i udało się naszej drużynie zająć III miejsce.

Monika Rozalska

redaktor naczelny at Tygodnik Mazowiecki Nowy Dzwon
Z tygodnikiem Nowy Dzwon jestem związana od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Moim konikiem jest historia, a Dzwon i później Nowy Dzwon jest częścią historii Mińska Mazowieckiego i prasy regionalnej.
Monika Rozalska

Latest posts by Monika Rozalska (see all)

http://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/06/siennica1-1024x768.jpghttp://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2018/06/siennica1-300x300.jpgMonika RozalskaAKTUALNOŚCI
Tegoroczny Regionalny Turniej Turystyczno-Krajoznawczy dla Dzieci i Młodzieży doskonale wpisał się w obchody 100-lecia niepodległości. Bowiem jak podkreślali goście turnieju, patriotyzm zaczyna się od znajomości swojej małej ojczyzny. 28 maja w Zespole Szkół w Siennicy odbyła się VIII edycja Regionalnego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego dla Dzieci i Młodzieży „A czy znasz ty,...