Dekada z targami
Po raz dziesiąty w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim odbyły się Targi Szkół Wyższych. Organizatorem edukacyjnej imprezy obok ZSE był Mazowiecki Dom Medialny Dzwon. Patronat nad przedsięwzięciem objął starosta miński Antoni Jan Tarczyński.
Jubileuszowe Targi Szkół Wyższych okazały się rekordowe zarówno pod względem liczby wystawców, jak i odwiedzających Wszystkich bardzo serdecznie witała dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Elżbieta Wieczorek. Bardzo gorąco powitała starostę Antoniego Jana Tarczyńskiego, przedstawiciela pomysłodawcy Targów Szkół Wyższych – redaktor naczelną Tygodnika Mazowieckiego „Nowy Dzwon” Monikę Rozalską, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego, Romana Jaguścika – wiceprezesa oddziału mazowieckiego ZNP, nauczycieli oraz przedstawicieli starostwa powiatowego. Najserdeczniejsze słowa powitania dyrektor skierowała do młodzieży, która odwiedziła targi.
– To dla was tutaj jesteśmy. Myślą przewodnią było to, żeby, mówiąc językiem ekonomicznym, starły się tutaj podaż i popyt. Z jednej strony jest duże zainteresowanie ofertą szkół wyższych, jesteście u progu zakończenia pewnego etapu swojego życia, matura już właściwie tuż, tuż, a z drugiej strony jest oferta szkół wyższych. Myślę, że zabrane informacje pozwolą wam najlepiej dokonać wyboru i pomyśleć o dalszej edukacji i rozwoju swojej ścieżki zawodowej – mówiła dyrektor Wieczorek.
Jubileuszowe targi były też okazją do podziękowań. – To już dziesiąta edycja tej imprezy, dlatego jest okazja, aby podziękować kilku osobom. Przede wszystkim dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim za współpracę, życzliwość, otwartość. Bardzo się cieszę, że przez dziesięć lat wspólnie je organizowaliśmy i mam nadzieję, że dzisiaj jest otwarcie nowej dekady Targów Szkół Wyższych w Mińsku Mazowieckim – mówiła Monika Rozalska. – Chciałbym też podziękować jednej osobie z Zespołu Szkół Ekonomicznych. To osoba, która dba o całą stronę techniczną naszych targów, to pan Tadeusz Góras. Bez pana na pewno by nam się nie udało – dodała. Podziękowała również staroście mińskiemu Janowi Antoniemu Tarczyńskiemu, który 10 lat temu z ogromną życzliwością przyjął pomysł patronowania targom. Wtedy pomysł organizacji targów szkół wyższych w mieście, w którym nie ma żadnej wyższej uczelni, był nieco egzotyczny i trzeba było dużo zrozumienia i wyobraźni, by uwierzyć w powodzenie takiego przedsięwzięcia. Pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami otrzymały też uczelnie, które nie opuściły żadnej edycji targów. Były to: Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie.
– Zrobiło się bardzo jubileuszowo, dziesięciolecie targów, dziesięciolecie pracy pani dyrektor, ale też rok 2018, również piękny jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Pani Monika Rozalska przypomniała, że spotkaliśmy się dziesięć lat temu i pomysł wydawał się egzotyczny, ale bardzo dobry, bo jak widać, zainteresowanie targami jest. Są przedstawiciele uczelni, którzy chcą zaprezentować młodzieży swoją ofertę. Chciałbym bardzo pogratulować tego pomysłu i podziękować za to, że dostępuję po raz kolejny zaszczytu patronowania temu przedsięwzięciu – mówił starosta Antoni Jan Tarczyński.
A gdy już minął czas przemówień i podziękowań, na wystawców oraz zwiedzających czekała jeszcze jedna, tym razem słodka, niespodzianka. Pyszny jubileuszowy tort przygotowało Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego z Mińska Mazowieckiego – szkoła, która na targach gościła przez większość edycji.
Po oficjalnej części targów, które otworzył starosta Antoni Jan Tarczyński, przyszedł czas na zwiedzanie stoisk i zapoznawanie się z ofertą wszystkich wystawców, których w tym roku było ponad 30. Podczas tegorocznej edycji targów zaprezentowały się uczelnie wyższe: Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Warszawska Wydział Transportu w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Społeczna Akademia Nauk, Wojskowa Akademia Techniczna Wydział Logistyki w Warszawie, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie, Warszawska Szkoła Wyższa w Otwocku, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa w Warszawie, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie, Warszawska Szkoła Reklamy w Warszawie, Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie, Collegium Civitas w Warszawie oraz Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie i Zamiejscowy Wydział Nauk Społecznych WSGE w Mińsku Mazowieckim.
Swoją ofertę przygotowały szkoły policealne i placówki edukacyjne, w których można uzupełnić swoje wykształcenie: Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Otwocku, Medyczna Szkoła Policealna nr 3 w Warszawie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim. Materiały informacyjne przysłał Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Policealne Studium Animatorów Kultury „SKiBA” we Wrocławiu. Dla młodych ludzi, którzy niebawem zamierzają zdobywać również praktyczne umiejętności, ofertę przygotował Ośrodek Szkolenia Kierowców „Marcin” Marcin Sobkowicz w Garwolinie.
- Wesołych Świąt Bożego Narodzenia - 21 grudnia 2020
- Dekada z targami - 29 marca 2018
- Życzenia dla czytelników - 23 grudnia 2017