ułani

„(…) Na początku lat dwudziestych [ubiegłego wieku – przyp. ta] podjęto szereg decyzji mających istotne znaczenie dla tradycji 7 Pułku Ułanów. Ustanowiono święto pułkowe na dzień rocznicy dekoracji sztandaru pułkowego Orderem Virtuti Militari (23 marca każdego roku) (…) – czytamy w monografii „Ułani Lubelscy” Krzysztofa Szczypiorskiego. W okresie międzywojnia o realizację tego postanowienia dbali oficerowie i żołnierze stacjonującego w Mińsku Mazowieckim 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Dziś o zachowaniu tej pięknej tradycji pamiętają członkowie Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz pracownicy Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim. Wspólnymi siłami organizują oni patriotyczne wydarzenie przybliżające historię mińskich ułanów.

Tegorocznym obchodom Święta 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Mińsku Mazowieckim towarzyszyła zmienna pogoda. Sobotni capstrzyk, który miał miejsce przy obelisku upamiętniającym postać generała brygady Zygmunta Piaseckiego odbywał się przy podmuchach zimnego wiatru wiejącego od strony rzeki Srebrnej. Niska, choć plusowa temperatura powietrza również nie sprzyjała długiemu przebywaniu w jednym miejscu na świeżym powietrzu, w związku z czym dobrą rozgrzewkę stanowił uroczysty przemarsz do siedziby MZM Działu 7 Pułku Ułanów Lubelskich. W gościnnych, muzealnych progach można było obejrzeć wystawę nowych pamiątek po 7 PUL oraz wysłuchać krótkiego koncertu. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli również inscenizację odprowadzenia pułkowego sztandaru oraz byli świadkami honorowego salutu armatniego oddanego z repliki przeciwpancernej armaty Bofors wz. 1936.

Z drugim dniem ułańskich uroczystości znakomicie współgrała piękna, słoneczna pogoda. Sprzyjała ona przyjściu na skwer znajdujący się na Starym Rynku, gdzie odbyła się druga część Święta 7 PUL. Z myślą o miłośnikach historii organizatorzy patriotycznego wydarzenia przygotowali wiele atrakcji. Dużą popularnością cieszyła się prezentacja sprzętu Wojska Polskiego z września 1939 roku. Młodsi i starsi uczestnicy imprezy z zainteresowaniem oglądali przykłady broni strzeleckiej używanej przez polskich żołnierzy. Prawdziwą gratkę stanowiły ponadto samochód Ursus A 30 w barwach 7 PUL, tankietka TKS oraz 75 mm armata polowa wz. 1902.26, popularnie określana mianem „prawosławnej”. Każdy z odwiedzających piknik otrzymał również pamiątkową pocztówkę wydaną z okazji pułkowego święta przez MZM. Organizatorzy spotkania nie zapomnieli również o smacznym poczęstunku, na który złożyła się wojskowa grochówka serwowana prosto z polowej kuchni.

Niedzielna odsłona świątecznego wydarzenia przyniosła również oficjalną część. Wypełniły ją okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek kwiatów przy Pomniku Niepodległości.

-Ta jednostka przyczyniała się do rozwoju miasta w okresie międzywojennym. Wniosła trwały wkład w rozwój Mińska Mazowieckiego. Dlatego pamiętając o żołnierzach, którym przed chwilą przed Pomnikiem Niepodległości oddaliśmy cześć, pamiętajmy o ich wkładzie w rozwój naszego miasta – zaapelował poseł na Sejm RP Czesław Mroczek.

W podobnym tonie wypowiedział się również burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki Marcin Jakubowski. – Można się zastanawiać skąd ten ogromny szacunek i podziw dla mińskich ułanów. Na pewno wynika to po części z tego, że pułk ten tworzyli przecież w dużej części mińszczanie. Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego i całego powiatu, którzy wcielani byli do 7 PUL jako żołnierze. Można na pewno powiedzieć, że kadra oficerska stanowiła ważny element inteligencji Mińska Mazowieckiego. Była fundamentem, na którym opierał się potencjał naszego miasta. Na pewno trzeba powiedzieć, że żołnierze 7 PUL kultywowali podstawowe wartości i zasady patriotyczne – podkreślił burmistrz Marcin Jakubowski.

Dodajmy, że w dwudniowe uroczystości godnie wpisały się ponadto okolicznościowa msza święta odprawiona w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, przemarsze pododdziałów na placu na Starym Rynku oraz krótka inscenizacja historyczna. Zainteresowane osoby mogły ponadto skorzystać z przejażdżki Ursusem, z czego skwapliwie skorzystało kilkadziesiąt osób.

Tomasz Adamczak

Na łamach naszego tygodnika zamieszczam artykuły dotyczące różnej tematyki. Choć jestem odpowiedzialny za dział sportowy i przygotowywanie rubryki „Co?Gdzie?Kiedy?” nie obce mi jest pisanie relacji z wydarzeń kulturalnych i samorządowych z powiatu mińskiego, a także garwolińskiego. Prywatnie jestem szczęśliwym ojcem i mężem albo mężem i ojcem. W wolnym czasie zbieram grzyby, tracę pieniądze na allegro, chodzę do biblioteki oraz skaczę ze spadochronem.
Tomasz Adamczak

Latest posts by Tomasz Adamczak (see all)

http://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2017/03/ulani4-1024x685.jpghttp://www.nowydzwon.pl/wp-content/uploads/2017/03/ulani4-300x300.jpgTomasz AdamczakAKTUALNOŚCI
„(…) Na początku lat dwudziestych podjęto szereg decyzji mających istotne znaczenie dla tradycji 7 Pułku Ułanów. Ustanowiono święto pułkowe na dzień rocznicy dekoracji sztandaru pułkowego Orderem Virtuti Militari (23 marca każdego roku) (…) - czytamy w monografii „Ułani Lubelscy” Krzysztofa Szczypiorskiego. W okresie międzywojnia o realizację tego postanowienia...