Pociąg do Matematyki
O tym, w jaki sposób zafascynować siebie i innych matematyką przy użyciu nowoczesnych metod oraz technologii mogli przekonać się uczestnicy Mińskiego Festiwalu Pociąg do Matematyki. 1 października gościł on w murach Szkoły Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim.
Organizatorami sobotniego festiwalu były wspólnie: Szkoła Podstawowa nr 5, Fundacja Edukacja na Nowo oraz Miasto Mińsk Mazowiecki, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister edukacji narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Za główny cel organizatorzy postawili sobie ukazanie matematyki nie tylko jako jednego ze szkolnych przedmiotów, ale przede wszystkim atrakcyjnej i fascynującej dziedziny wiedzy. By tego dokonać, zachęcono uczestników do podróży matematycznym pociągiem po dziewięciu stacjach przygody z królową nauk. Na kolejnych stacjach matematyczni pasażerowie mogli m.in. przekonać się, jak przenieść naukę tego przedmiotu w świat Minecrafta. Korzystając z zadań obliczeniowych mogli, dowiedzieć się, jak projektować i drukować modele w technologii 3D, wykorzystywać iPady w nowoczesnej edukacji czy uczyć się matematyki z wykorzystaniem klocków LEGO.
W ramach festiwalu znalazły się także warsztaty dla nauczycieli, podczas których mieli okazję zapoznać się z programami GeoGebra oraz Scratch! Główny punkt sobotniego festiwalu stanowiła konferencja dla nauczycieli szkół podstawowych „Proste jak matematyka”, którą poprzedził występ szkolnej grupy artystycznej. Następnie głos zabrała dyrektor mińskiej „piątki” Ewa Szczerba, która powitała przybyłych na konferencję gości. W ich gronie znaleźli się m.in. miński burmistrz Marcin Jakubowski, prezes Fundacji Edukacja na Nowo Elżbieta Piotrowska-Gromniak, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Beata Jancarz-Łanczkowska. Byli również: przewodniczący miejskiej rady Marian Makowski, przewodniczący komisji oświaty Robert Gałązka wraz z wiceprzewodniczącą Barbarą Redą. Nie zabrakło też dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców.
– Matematyka zwana jest popularnie królową nauk. Dla nas, nauczycieli nie jest to rzecz dziwna, lecz oczywista. Ale ta królowa nauk dzisiaj ma wyjątkowy płaszcz, ponieważ przyjechała specjalnym pociągiem i zabrała ze sobą dziewięć bagaży, dziewięć walizek. Każda walizka niesie ze sobą coś wspaniałego: pasję, zaangażowanie, radość, zabawę, ale też pracowitość i chęć do działania – mówiła dyrektor Szczerba w swym wystąpieniu.
Z kolei burmistrz Marcin Jakubowski podkreślił rangę imprezy wytyczającej drogę polskiej edukacji. – W każdej ze stacji jest jakiś ładunek matematyczny, ale tak, jak w „Lokomotywie” Tuwima, na każdej stacji mamy zupełnie inną metodologię. To nie jest też katalog zamknięty, bo to są tylko przykłady. Przykłady, jak można podejść w sposób nowoczesny do nauki matematyki, królowej nauk, z której bardzo wiele innych nauk bierze swój początek. I możemy powiedzieć, że tych wagonów jest ze czterdzieści i sami nie wiemy, co się w nich jeszcze zmieści, i będziemy je odkrywać na nowo – przyznał, dokonując oficjalnego otwarcia naukowej konferencji.
W ceremonii tej burmistrzowi towarzyszyła prezes Fundacji Edukacja na Nowo Elżbieta Piotrowska-Gromniak. Parafrazując słowa matematyka Hugo Steinhauza stwierdziła, że „miasto bez matematyki, nie wytrzyma współzawodnictwa z miastami, które matematykę uprawiają”. Według Piotrowskiej-Gromnik Mińsk Mazowiecki doskonale to rozumie. Prezes Fundacji Edukacja na Nowo przekonywała nauczycieli, że powinni wybrać dla siebie taki sposób, który jest dla nich najbardziej pasjonujący i emocjonalnie angażujący. Mówiła, że bez emocji nie ma edukacji. Głos zabrał także przewodniczący Marian Makowski. W imieniu rady złożył na ręce dyrektor Ewy Szczerby kwiaty oraz podziękowania za organizację matematycznego wydarzenia. Konferencję zainaugurował wykład dr hab. prof. UW Małgorzaty Żytko, która mówiła o wzorcach nauczania matematyki, które możemy czerpać od innych narodów.
Podczas konferencji kolejni prelegenci poruszali także tematy związane z zastosowaniem nowoczesnych technik, muzyki oraz ruchu w procesie nauczania matematyki. Dzielili się też swymi doświadczeniami, które miejmy nadzieję, wydadzą owoce także w grodzie nad Srebrną.
- Budżet po przejściach - 6 lutego 2018
- Czar ślubnych par - 31 stycznia 2018
- Gałczyński w pałacu - 25 stycznia 2018