Od Jana do Marcina
– 595 lat temu książę mazowiecki Janusz I nadał osadzie Mensko przywilej lokacyjny, na mocy którego stała się ona miastem. Była to jedna z pierwszych lokacji prywatnego miasta na wschodnim Mazowszu. 595 lat to wiek naprawdę imponujący. Jednak sam status miasta nie świadczyłby jeszcze o niczym, gdyby nie ustawiczna praca wielu pokoleń mieszkańców. A Mińsk Mazowiecki miał szczęście do wspaniałych i mądrych obywateli – mówił burmistrz Marcin Jakubowski podczas uroczystej sesji rady miasta, która była jednym z najważniejszych elementów urodzin grodu nad Srebrną.
595 rocznica nadania Mińskowi Mazowieckiemu praw miejskich stała się okazją, by w majowy długi weekend przygotować wiele atrakcji dla mińszczan. Już w sobotę 28 maja park miejski, stadion przy ul. Budowlanej oraz teren papieskiego gimnazjum opanowały mińskie organizacje pozarządowe, które prezentowały swój dorobek i zachęcały mińszczan do włączania się w różne formy aktywności społecznej. Kontynuacją tego przedsięwzięcia była zaplanowana na poniedziałek debata, warsztaty oraz zajęcia panelowe. Wszystko to w ramach projektu „Europa dla obywateli”. W projekcie tym, oprócz mińskiej młodzieży oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, udział wzięły delegacje zagraniczne z zaprzyjaźnionych z Mińskiem miast, a wśród nich nie zabrakło reprezentantów amerykańskiego Lacey, czeskiego Krnov, litewskiego Telsiai, francuskiego Saint-Egreve, ukraińskiej Borodianki oraz białoruskiej Orszy. Zagraniczni goście odwdzięczyli się mińszczanom, współtworząc koncert europejski, który odbył się w niedzielne popołudnie w pałacowym amfiteatrze, a młodszą część żeńskiej publiczności szczególnie czarował utalentowany francuski wokalista Pascal Perrier. W niedzielę mińszczanie mieli również okazję przenieść się w czasy dawnych jarmarków za sprawą zorganizowanego na pałacowym dziedzińcu jarmarku Kupieckie Mensko – od Jana do Marcina 595 lat tradycji. I tak, jak na dawnych jarmarkach stragany przyciągały wzrok rękodziełem, biżuterią, słodkościami i całym mnóstwem dóbr wszelakich.
Oficjalną część obchodów zaplanowano podczas uroczystej sesji rady miasta, w której oprócz radnych udział wzięli parlamentarzyści: Czesław Mroczek i Daniel George Milewski, starosta miński Antoni Jan Tarczyński, przedstawiciele sąsiednich samorządów, służb mundurowych, jednostek organizacyjnych, byli radni oraz oczywiście zagraniczni goście, których powitał wiceprzewodniczący rady Dariusz Kulma. Wiceprzewodniczący rady Tomasz Płochocki odczytał przyjętą z okazji jubileuszu rezolucję, natomiast burmistrz Marcin Jakubowski wręczył tytuły Honorowych Obywateli i Zasłużonych dla Miasta. Tytuł Honorowych Obywateli Miasta otrzymali: Tomasz Paudyna, Marek Piotrowski oraz Kathleen Perz i Paul Perz. Natomiast do grona Zasłużonych dla Miasta dołączyli: Jan Himilsbach, Feliks Rawski, Krzysztof Roguski, Antoni Tułodziecki, Klub Dawnych Motocykli Magnet, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w ZNTK Mińsk Mazowiecki, Miejska Orkiestra Dęta oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Dąbrówka. – Dzięki wspólnie podejmowanym wyzwaniom, nierzadko trudnym, możemy dzisiaj dumnie patrzeć na intensywnie rozwijające się nasze miasto. Powstają nowe drogi i parkingi, deptaki, place zabaw czy obiekty sportowe, a to tylko część z wielu przemian, które dokonują się każdego dnia na naszych oczach. Nie byłoby ich, gdyby nie zaangażowanie instytucji i urzędników ciężko pracujących nad tymi pomysłami i wdrażaniem ich w życie, ale też nie byłoby ich bez pasji wielu osób, którym bliskie są sprawy lokalne. To oni codziennie podsuwają nam nowe pomysły, podpowiadają, co jeszcze można dla mieszkańców zrobić w każdej sferze miejskiego życia – mówił burmistrz Jakubowski. Ciepłych słów mińszczanom nie szczędzili też zaproszeni goście, którzy gratulowali rozwoju miasta. – Ta rocznica pokazuje nam historię, na którą składało się wiele pokoleń mieszkańców miasta i dzisiaj, w tym szczególnym dniu, obejmujemy życzliwą pamięcią te pokolenia, które pracowały na to, czym Mińsk jest obecnie. Żyjemy w czasach pokoju i powinniśmy być szczególnie wdzięczni za to, że jest to czas rozwoju. Cieszę się, że mińszczanie wykorzystują ten czas wolności i pokoju – mówił poseł Czesław Mroczek, podkreślając, że na rozwój miasta ogromny wpływ ma aktywność jego mieszkańców.
– 595 lat Mińska Mazowieckiego to wspaniale zapisana historia w dziejach mińskiej ziemi. To bez wątpienia mnóstwo osiągnięć i sukcesów. Z okazji tego pięknego jubileuszu pozwolę sobie przekazać mieszkańcom miasta od samorządu powiatowego i ode mnie osobiście słowa szczególnych podziękowań za trud, wysiłek, jaki wkładają w to, by miasto z dnia na dzień piękniało – mówił starosta Antoni Jan Tarczyński, który gratulował także mińskim władzom samorządowym aktywności i pracy na rzecz rozwoju miasta.
Ten piękny obraz Mińska Mazowieckiego, jaki przedstawiano podczas jubileuszowych przemówień, z pewnością zweryfikują kolejne pokolenia mińszczan, które za 50 lat wydobędą kapsułę czasu zakopaną na Starym Rynku w sąsiedztwie pomnika niepodległości. Kapsuła, która powstała z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i do której trafiło wiele aktualnych pamiątek, listów, publikacji będzie dla kolejnych pokoleń świadectwem tego, jak wyglądał Mińsk Mazowiecki i jakimi sprawami żyli jego mieszkańcy w dniu 595 urodzin miasta.
- Śnieżny orszak - 12 stycznia 2022
- Ślubna niedziela - 23 listopada 2021
- Targi Ślubne raz jeszcze… - 19 listopada 2021